LİSELİ GENÇLER ‘BİR FİKİR BİR PROJE’DE YARIŞTI

TEKDER İstanbul Şubesi ‘1 Fikir 1 Proje’ çalışmasının final programını gerçekleştirdi. İki farklı kategoride jüri tarafından değerlendirilen projelerden dereceye girenler ödüllendirildi.

Teknik Elemanlar Derneği İstanbul Şubesi’nin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla ve Esenler Belediyesi’nin desteğiyle düzenlediği ‘Bir Fikir Bir Proje Yarışması’nın final aşaması tamamlandı. Esenler Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen programda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri kıyasıya yarıştı. Havacılık, uzay, çevre ve sürdürülebilirlik, enerji, haberleşme alanlarında düzenlenen yarışmaya 85 takım katıldı.

Yarışmada açılış konuşmasını yapan Teknik Elemanlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Selim Kaya. “Her güzel şey bir fikir ile başlar. Değerli olan fikir ise hayata geçirilen ve insanlığa fayda sağlayan fikirlerdir. Bir fikrin hayata geçirilmesi için ise bilgi, birikim ve teknik altyapı gerekir. Bugün hiç bilmediğimiz, bilemediğimiz tarih içesinde İnsanlığın bilgi dağarcığı içerisinde kaybolup hayata geçirilemeyen nice güzel fikirler vardır.” şeklinde konuştu.

Bir milletin gelişmişliğinin teknik alanlarda ulaştıkları başarılar ile ölçüldüğünü belirten Kaya, “Teknik bilginin ne şekilde kullanılacağı o güce sahip kişilerin sahip oldukları fikriyatla alakalıdır. Siz nükleer teknolojiyi bir tarafta bomba olarak kullanıp insanlığın sonuna sebep olacak bir harekette bulunabilecekken, diğer taraftan beyin tümörlerini yok edip insanların hayatını kurtaracak şekilde de kullanabilirsiniz. Onun için sadece teknik güce sahip olmak yetmez, bunun yanında doğru bir fikriyata da sahip olmak gerekir.” dedi.

‘Bir Fikir Bir Proje’ çalışmasının amacını açıklayan Selim Kaya “Doğru fikriyata sahip mühendislerin doğru işler yapmaları için, yeni nesillerin bu düşünceyle yetişmesi için bu çalışmayı hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

Yarışmanın final Programına ayrıca İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Kaya, Esenler Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentur, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Genel Müdürü Özcan Duman da katıldı.

Yarışmanın ‘Fikir’ kategorisinde Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘Alzheimer Erken Tanı Kiti Olarak Giyilebilir Teknoloji’ çalışmasıyla birinci olurken, Pendik Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘Yeşil Dost’ çalışmasıyla ikinci, İsov Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımı ise ‘Öğrenci Takip Sistemi’ çalışmasıyla üçüncü oldu.

‘Proje’ kategorisinde ise Baykar Milli Teknoloji Lisesi ‘Kendinden Isıtmalı Termos’ çalışmasıyla birinci oldu. Baykar Milli Teknoloji Lisesi’nden başka bir takım ‘Best Recylist’ çalışmasıyla ikinci olurken üçüncü sırada yine aynı okuldan farklı bir takım ‘Senin Kokun’ projesiyle üçüncü sırada yer aldı.